Spółka komandytowa – od 2022 r. bardziej atrakcyjna?
- Wysłane przez Autor: Diana Guzek
- Kategorie CIT
- Data 22 listopad 2021
Odkąd spółka komandytowa stała się podatnikiem CIT, a uzyskiwane przez nią dochody podlegają podwójnemu opodatkowaniu, ta forma prowadzenia działalności zdecydowanie stała się mniej atrakcyjna.
Od 2022 r. zasada podwójnego opodatkowania się nie zmieni, warto natomiast rozważyć tę formę prowadzenia działalności z innych względów.
Przede wszystkim wspólnicy spółki komandytowej będą opłacać składkę zdrowotną w formie zryczałtowanej – w 2022 r. wyniesie ona ok. 500 zł.
Dodatkowo, wspólników spółki komandytowej nie dotyczy obowiązek wpłacania daniny solidarnościowej.
Ponadto, od 2022 r. spółka komandytowa będzie mogła rozważyć możliwość wyboru systemu estońskiego i zapłaty podatku dopiero w momencie wypłaty zysku.
Czytaj więcej
Autor: Diana Guzek
email: diana.guzek@ltca.pl
Może Cię zainteresować
Jeżeli wynagrodzenie zostało pomniejszone o karę umowną, nie wpływa to na kwotę przychodu
25
maj
2026
Służbowy elektryk ładowany w domu pracownika – zwrot wydatku może być kosztem spółki
21
maj
2026
Motocykl kupiony w celu szybszego dojazdu do klientów w kosztach firmy? Dyrektor KIS się zgadza
21
maj
2026
